PANELE FOTOWOLTAICZNE

panele fotowoltaiczne
panele fotowoltaiczne

Liczne zalety odnawialnych źródeł energii sprawiają, że źródła takie są wykorzystywane coraz chętniej i coraz bardziej powszechnie. Jednym z systemów, który zyskał dużą popularność wśród użytkowników oraz ich zaufanie, są panele fotowoltaiczne, których zadaniem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są urządzeniami, które pobierają energię bezpośrednio z promieni słonecznych i konwertują ją na prąd elektryczny. Instalację fotowoltaiczną należy połączyć z istniejącą w budynku instalacją elektryczną. Pozyskaną w taki sposób energię można wykorzystać do znacznie tańszego ogrzewania – dotyczy to nie tylko ogrzewania budynku, lecz także ogrzewania wody. Energia może być przetwarzana na bieżąco, ale – w zależności od rodzaju paneli – może być także magazynowana oraz sprzedawana.

.

Budowa paneli

Elementem, który generuje prąd, jest ogniwo fotowoltaiczne, które pobiera energię słoneczną i przetwarza ją. Z uwagi jednak na delikatność takiego ogniwa i jego niską odporność na warunki atmosferyczne, łączy się je w większe moduły, które z kolei można łączyć w jeszcze większe moduły. Oprócz tego do pełnej funkcjonalności panelu potrzebne są elementy takie, jak przetwornica, regulator ładowania, falownik, oraz akumulatory, choć te ostatnie mogą różnić się w zależności od zastosowanego systemu.

Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie energetyczne – jest przyjazna dla środowiska i pozwala na zaoszczędzenie wydatków na ogrzewanie, ponadto jest łatwa w użytkowaniu.

Facebook