OGNIWA FOTOWOLTAICZNE

OGNIWA FOTOWOLTAICZE

Panele fotowoltaiczne to niezwykle efektywne systemy przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną. Opierają się one na pracy ogniw, które łączone są w większe moduły. Ogniwa te wykorzystywane są w wielu technologiach – zasilają one promy i sondy kosmiczne, mają zastosowanie w automatyce przemysłowej, można je znaleźć także w elektrowniach słonecznych.

Działanie

Ogniwa fotowoltaiczne są tymi elementami paneli fotowoltaicznych, które bezpośrednio odpowiadają za pobieranie oraz przetwarzanie energii słonecznej. Przeważnie mają kształt kwadratu o boku 10 cm, a kwadraty te łączone są w większe konstrukcje. Jak jednak wygląda ich praca? Kiedy na ogniwo pada wiązka światła, zawarty w nim krzem zajmuje się pochłonięciem fotonu. Elektron wypada ze swojej pozycji. W konsekwencji ruchu powstaje napięcie elektryczne.

Wybór ogniw

Dostępne na rynku ogniwa dzielą się zasadniczo na dwie grupy – moduły monokrystaliczne oraz moduły polikrystaliczne (cienkowarstwowe). Pierwsze z nich odznaczają się wyjątkową sprawnością oraz żywotnością – ta wynosi minimum 30 lat. Jak wskazuje ich nazwa, wykonane są z jednego kryształu, co właśnie jest powodem ich wyjątkowej sprawności. Są one znacznie droższe niż polikrystaliczne, których wytworzenie jest prostsze i tańsze. Dobrą wiadomością jednak jest to, że różnica sprawności ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych nie jest szczególnie duża.

Prowadzone są badania naukowe, których celem jest znalezienie zamiennika dla zawartego w ogniwach krzemu. Odnalezienie takiego materiału pozwoliłoby na zmniejszenie ceny produkcji paneli oraz większą ich dostępność.

Facebook